18. Impatiens – Netýkavka žlázonosná

Učitel trpělivosti

Možná znáte ty filmy, kde se hlavní hrdina probírá za hlasitého zazvonění budíku. V tento okamžik pro něj začíná závod s časem.

Rychle se oblékne, cestou do práce spíš běží, než jde, ve spěchu vypije kávu a stačí sníst kus croissantu. Celý následný den má pak podobu krysího závodu s časem.

Nedej bože je v práci je plno „pomalých“ spolupracovníků, kteří jej dovádějí k šílenství. Takto podrážděn a vnitřně flustrován, každý večer ulehá s přáním, aby to zítra „všechno stihl“. Připomíná vám to něco?

Takový to způsob života v tempu: „nemám čas“, se stal v poslední době společenským hitem. Nejspíše právě proto je esence Impatiens tak oblíbená.

Učí trpělivosti se sebou i s ostatnímiPřináší klid a vyrovnanost. Vede k lepšímu hospodaření s časem i k jeho lepšímu vnímáním a vychutnávání.

Ukazuje ten moment zastavení se v každodenním shonu. Přináší uvědomění si skutečné hodnoty času pro náš život.

To samo o sobě způsobí jisté zjemnění našich způsobů. S vědomím hodnoty každé chvíle, člověk přistupuje k životu a jeho prožívání mnohem hlouběji – více vychutnává. Probudí se jakási vnitřní laskavost a trpělivost.

Esence zcela odkryje obraz, ve kterém je naše netrpělivost, podrážděnost z tempa druhých obrazem vlastní vnitřní krutosti k sobě samým.

Esence vede k nalezení vlastního tempa. Více o tomto tématu naleznete v Ebooku: Jak jsem si splnila sen. Viz. ukázka níže.

Esence netýkavky je součástí Krizové esence (Rescue Remedy).

Zkušenost

Spěchala jsme jednoho dne na metro. Při chůzi jsem si však uvědomila, jak křečovitě jdu, a jak mi v hlavě zní honem, honem, honem ať to stihneš, přidej apod. Najednou mi došlo, že je to zcela nepřirozený pocit. Napětí v kyčlích, křeč v kotnících.

„Zkusím dnes jít jinak, najdu své vlastní tempo,“ řekla jsem si. Tak jsem začala zpomalovat do takové rychlosti, kterou jsem vnímala, jako mně přirozenou.

Nebylo to, ale tak lehké, jak se může zdát.Najednou mne začínali předbíhat školáci a lidé staršího věku, dokonce jedna paní o berlích. Cítila jsem se jako šnek. „Všichni na světě dorazí na schůzku včas, jen já ne,“ pomyslela jsem si.

Ale spěchat můžu, kdy chci, to mi jde, takže jsem se rozhodla vytrvat. V přirozeném tempu jsem došla na zastávku a hle metro přijelo:), schůzku jsem stihla perfektně a v láskyplném uvolnění, bez zbytečných křečí s dobrou náladou.

(Ukázka e ebooku: Jak jsme si splnila sen)

Naladění se

Jaké je mé přirozené tempo? Kam spěchám? Dá se harmonický vývoj uspěchat?

„Jsou důležitější věci v životě, než jeho tempo neustále zrychlovat.“

(Mahatma Gandi)

Otázky

  • Dokážete vnímat své vlastní životní tempo?
  • Jak ve svém každodenním životě vnímáte čas?
  • Dokážete si jednotlivé aktivity během dne vychutnat?

Afirmace

  • Mám dostatek času. 
  • Jsem trpělivý.
  • Žiji svým vlastním tempem.

Praktické

Velmi vhodná esence pro jedince, kteří dělají vše ve velkém spěchu, rychle chodí, jí, mluví, myslí. Dokončují za ostatní věty. Často si stěžují na pomalost druhých, kterou nedokáží pochopit. Jsou z toho podráždění a značně nervózní.

Esence je také vhodná na impulzivní jednání, hyperaktivitu, těkavost a strach „že něco zmeškám…“.

Jmenuji se Adéla, učím lidi žít Jednoduše Spokojeně. Pomocí esencí rostlin, medicíny zvířat a obnovy důvěry v Život @atselasklastane Mou vizí je zdraví, láska, hojnost jako každodenní zkušenost 🍀