20. Mimulus – Kejklířka skvrnitá

Učitelka odvahy

V nejhojnější míře se esence Kejklířky užívá na pojmenovatelné konkrétní strachy. Jako je strach z veřejného vystupování, strach ze tmy, z návštěvy zubaře, z  nemoci, selhání, samoty, chybování, chudoby, ztráty jistoty, přátel, zaměstnání apod… Esence nás vede k porozumění vlastním strachům a fobiím.

Pomáhá překonávat nervozitu a plachost. Je vhodná pro stydlivé a zamlklé typy lidí, pomáhá rozvoji sebejistoty (podobně jako Larcha dodává odvahu postavit se životu čelem a přijmout rizika s tím spojená.

Cvičení:

Dále uvádím několik cvičení, které lze v práci se strachy použít.

 • Plně si strach uvědomit. Tato metoda spočívá ve způsobu absolutního přijetí strachu. Funguje to následovně. Když si strach uvědomíme, vnitřně na něj zareagujeme nikoli s odporem a touhou se jej co nejrychleji zbavit, ale přijetím, jedním velkým ANO. Můžeme to i vyslovit „Ano“. Vše co cítíme, vzpomínky a myšlenky, které vyvstávají, na všechny reagujeme jen jedním velkým ANO. Toto přijetí vede k jakémusi zklidnění a možnosti širšího pohledu na danou věc.
 • Velkou pomocí je také si uvědomit, jak tento strach tělesně pociťujeme, kde a jak intenzivně. Celkově zkoumat, jakým způsobem strach v našem těle působí. Zaujmout tělesnou pozici, jež strach vyjadřuje. Pak lze tělesnou změnou strach transformovat. Např. dát si ruce za hlavu (postoj moci), dát ruce nad hlavu (postoj vítězství), zvednout koutky úst apod. Můžeme to provést i v doprovodu hudby v podobě tance.
 • Další alternativní metodou je strach vypsat. Napsat celý scénář strachu do co nejmenších detailů. Jít až do úplného konce a ptát se: Co se stane pak a co pak?

př: Co to pro mne bude znamenat, když svůj projev zkazím a před všemi se ztrapním? Budu ponížený. A co to pro mě bude znamenat, když budu ponížený? Nebudu přijatý a milovaný? Co to pro mne bude znamenat? Jsem k ničemu. Co to pro mne bude znamenat? Že svou hodnotu odvozuji od toho, co si o mne myslí druzí. Proto se bojím jejich nepřijetí.

Co to pro mne bude znamenat, když udělám chybu? Budu se cítit špatně? Co to pro mne bude znamenat, když se budu cítit špatně? Budu se cítit nepřijatá. Co to bude pro mne znamenat? Zklamala jsem, nejsem dost dobrá. Co to pro mne bude znamenat? Lásku si musím zasloužit. Co to pro mne bude znamenat? Abych se cítila milována musím být nejlepší a perfektní.

Takto lze objevit mnohá skrytá přesvědčení, která nás uvádějí do strachů a omezují náš život.

Naladění se…

“Neexistuje žádná jistota, jen neobyčejný strach jí ztratit.“

(Hans Kruppa)

Otázky

 • Co je to strach?
 • Co je za tímto strachem?
 • Co mi tento strach chce říci?
 • Jak tento strach tělesně pociťuji?
 • Mám ke strachu momentálně důvod?

Afirmace

 • Jsem v bezpečí.
 • Důvěřuji životu.
 • Vše je v pořádku.
 • Každá životní výzva je možností mého osobního růstu.

Praktické

Esenci kejklířky ocení maminky všech dětí, které se bojí zubaře. Dále pak lidé, kteří mají velkou trému z veřejného vystupování. Esence se užívá před danou aktivitou, stačí několik kapek do sklenice s vodou nebo pod jazyk.  Lze také kombinovat s univerzální Krizovou esencí.

Jmenuji se Adéla, učím lidi žít Jednoduše Spokojeně. Pomocí esencí rostlin, medicíny zvířat a obnovy důvěry v Život @atselasklastane Mou vizí je zdraví, láska, hojnost jako každodenní zkušenost 🍀