6. Cherry Plum – Slíva třešňová

Učitelka sebekontroly a mírnosti

Esence Slívy třešňové se doporučuje na specifický druh strachu, na strach ze ztráty sebekontroly. Často jsou s tím spojeny pocity, že touto ztrátou sebekontroly ublížíme sobě nebo druhým.

Strach, „že nebudu mít své emoce pod kontrolou“, „ztratím rozum, pokud se něco nestane“, „už to nevydržím, skončí to tak, že se zabiji nebo si něco udělám“…

Jedná se o stav velkého vnitřního napětí. Člověk se může cítit jako „papiňák“.

Toto napětí vzniká z vnitřního potlačení přirozeného vývoje, emocí, tužeb, strachu projevit nesouhlas apod. Potlačením těchto struktur však vzniká právě zmíněny vnitřní přetlak, který se stupňuje až do výbuchu nebo neadekvátních reakcí.

Dalo by se to i popsat jako strach z vnitřního světa člověka, z podvědomých konfliktů, připustit si je. Takovýto strach drží celé nitro v neustálém napětí, které se na venek projevuje až při emočním „výbuchu“, který člověk už není schopen potlačit.

Hraničním stavem těchto strachů je pomýšlení na sebevraždu, hluboké zoufalství, někdy až hysterie.

Esence podporuje odvahu, vnitřní klid a smířlivost, učí správně zacházet s napětímudělat další krok na naší cestě beze strachu, přijímat sebe samé a svou cestu, sebekontrolu a práci s emocemi, hněvem, zlostí a vztekem.

Cvičení

Praktickým tipem jak rozvinout schopnost vnitřního uvolnění je improvizovaný tanec. Při kterém si člověk vyhradí prostor a čas na to, aby byl zcela sám, pustí si hudbu a spontánně začne projevovat tancem své emoce, ať již u toho brečí, křičí, leží jako mrtvola, nebo dělá cokoli, co by v normální společnosti bylo těžko přípustné.

Základem je vypnout racionální cenzor toho, co je a není „normální“, zcela se uvolnit a zpětně proces nijak nehodnotit. Dopřát si tuto chvilku plného sebe-projevení je velmi praktické.

Při pravidelném provádění můžeme opravdu pozorovat, jak se náš život mění směrem k svobodnější existenci. Mí přátelé navštěvují semináře Dance of 5th rhythm, které vám mohou být v tomto procesu sebe-projevení velice nápomocná.

V případě, že neholdujete tanci, můžete psát, co vás napadne a to denně v rozsahu 3 A4, takto se uvolní podvědomí i část mentálního napětí. Více o této technice naleznete v knize Julie Cameron: Umělcova cesta.

„Strach ze šílenství není většinou nic jiného, než strach ze života, před nároky našeho vývoje a našich pudů.“

(Hermann Hesse)

Otázky

 • Zadržuji své emoce?
 • Jak pracuji se vztekem?
 • Bojím se jít ve svém životě kupředu?
 • Je přede mnou něco, co nechci vidět, přijmout?
 • Dokáži se vnitřně uvolnit?

Afirmace

 • Jsem naplněný klidem.
 • Plním svůj životní úkol.
 • Cítím klid a bezpečí.
 • Dovoluji si cítit emoce.
 • Přijímám sebe, takového jaký jsem.
 • Nechávám se vést svým nitrem.
 • Uvolňuji se.

Praktické

Vhodná esence pro děti, které trpí nočním pomočováním v důsledku potlačování emocí, mají záchvaty křiku. Trpí ataky zuřivosti a hysterie, hodí sebou na zem, bijí hlavou o zeď apod. Dále při zlozvycích jako je okousávání nehtů a skřípání zubů.

Jmenuji se Adéla, učím lidi žít Jednoduše Spokojeně. Pomocí esencí rostlin, medicíny zvířat a obnovy důvěry v Život @atselasklastane Mou vizí je zdraví, láska, hojnost jako každodenní zkušenost 🍀