8. Chicory – Čekanka obecná

Učitelka bezpodmínečné lásky

Tato esence odkrývá skutečný princip přijetí a vzájemné lásky, bez podmínek, častého manipulativního obchodu něco za něco. „Já dělám tohle pro tebe, takže ty mne budeš mít rád, proto uděláš tohle a tohle.“ „Všechno jsem dělala je jen pro tebe a podívej se na to, jak se mnou teď zacházíš!“

Učí dát druhým ve vztazích volnost, dostatek prostoru proto se projevit a individuálně růst. Nelpět tak na vztazích, pochopit, že jako vše v životě i vztahy procházejí neustálou proměnou, kdy období hojnosti a radosti střídají období sucha a smutku.

Zdařile tento princip proměny života – smrti – života popisují následující verše:

Je čas rodit se a čas umírat,
čas sázet a čas sadbu vytrhat,
čas zabíjet a čas uzdravovat,
čas bořit a čas budovat,
čas plakat a čas se smát,
čas rmoutit se a čas tancovat,…

(Kazetel 3, 2-4) Bible: překlad 21. století. Praha: Biblion, 2009. ISBN 978-80-87282-00-7.

Toto pochopení mi dalo větší nádleh nad vztahy a jejich proměnou. A uvědomění, že i časté „těžké časy“ sebou nesou velké bohatství, ač často bolí víc než je člověk ochoten snést.

Přitakáme-li transformaci ve vztahu, dochází k přetavování starých struktur a naše vztahy nabírají úplně jiný rozměr. Příkladem může být odpoutání se od vlastního dospívajícího dítěte, nechat jej jít svou vlastní cestou.

Jak je s popisu patrné je čekanka vhodná při nadměrné připoutanosti k druhým, strachu z opuštěnosti, touze být nepostradatelný pro druhé apod.

Zkušenost

Má osobní zkušenost s touto esencí spočívala ve hře na „mučedníka“. Princip byl následující, pečovala jsem o druhé, projevovala jim náklonost, ale v pozadí byla jistá touha je tímto mým „dobrým skutkem“ jaksi zavázat a manipulovat jimi.

V případě, že se to nepovedlo, hra začala mít poněkud drsnější charakter, kdy původní laskavá manipulace přešla do mučednické fáze. „Podívej se na to, co všechno pro tebe dělám a ty mi provádíš tohle“ nebo „Vůbec si mne nevážíš, proč mi takto ubližuješ“. Zajímavé je i to že tuto hru nemusíte hrát jen s člověkem, ale také se společenským systémem.

Praktické

Esence vhodná pro děti, které vyžadují velkou a téměř neustálou pozornost od svých rodičů a blízkých.

Dále pro silně manipulativní typ rodičů. Jež si na své děti a jejich život dělají plný nárok a to se vším všudy. Projevy jsou různé třeba neustálé telefonáty a vtíravé snahy „přijdu ti uklidit, máš toho tolik“. Proč by ses stěhoval tady máš přeci vše, co potřebuješ, nikde se nebudeš mít tak dobře jako u maminky“ apod.

Druhá podoba je „Tolik jsem pro tebe obětoval/a a ty mi teď děláš tohle a tohle. Vůbec si mne nevážíš.“ Tato touha ovládat a mít životy jiných pod kontrolou je velmi destruktivní. Čím více se člověk snaží své bližní svázat těmito pouty manipulativní lásky, tím více se z ní dotyční snaží dostat.

Jmenuji se Adéla, učím lidi žít Jednoduše Spokojeně. Pomocí esencí rostlin, medicíny zvířat a obnovy důvěry v Život @atselasklastane Mou vizí je zdraví, láska, hojnost jako každodenní zkušenost 🍀